Zalecenie żywieniowe
- Strona główna
- /
- Dla pacjentów
- /
- Zalecenie żywieniowe
DIETA LEKKOSTRAWNA
Dieta lekkostrawna jest prostą modyfikacją żywienia podstawowego. Powinna dostarczać taką samą ilość energii i wszystkich składników odżywczych jak jest to w przypadku diety osób zdrowych. Różnica polega na spożywaniu pokarmów łatwo ulegających trawieniu, nieobciążających przewodu pokarmowego. Jej funkcją jest odciążenie przewodu pokarmowego przez ułatwienie trawienia i wchłaniania składników odżywczych, a tym samym poprawa stanu odżywienia.
Stosując dietę lekkostrawną wyklucza się produkty bogate w błonnik pokarmowy (bogatoresztkowe), wzdymające czy nasączone tłuszczem. Unika się też stosowania ostrych przypraw takich jak sól, pieprz, ocet, ostra papryka. Najczęściej dieta lekkostrawna stosowana jest:
-
w chorobach żołądka i jelit (np. w chorobie Leśniowskiego-Crohna, zapaleniu błony śluzowej jelit, nieżycie żołądka),
-
chorobach przyzębia (np. erozja zębów, paradontoza),
-
nowotworach przewodu pokarmowego (np. rak jelita grubego),
-
w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych,
-
chorobach infekcyjnych przebiegających z gorączką,
-
w żywieniu osób w wieku podeszłym.
DIETA O KONTROLOWANEJ ZAWARTOŚCI KWASÓW TŁUSZCZOWYCH (MIAŻDŻYCOWA)
Celem stosowania diety jest zmniejszenie stężenia lipidów w surowicy krwi. Dieta powinna być uboga w tłuszcze nasycone pochodzenia zwierzęcego (tłuste mięsa i wędliny, tłusty nabiał, żywność typu fast food) oraz cukry proste (cukier, słodycze, białe pieczywo). Zamiast nich do jadłospisu włączyć należy produkty zawierające tłuszcze nienasycone (oleje roślinne, oliwa z oliwek, miękkie margaryny, tłuste ryby) i błonnik (warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, płatki owsiane).
Dieta o kontrolowanej zawartości kwasów tłuszczowych stosowana jest:
-
w miażdżycy,
-
w hiperlipidemii – zwiększonym poziomie cholesterolu,
-
w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca.
DIETA LEKKOSTRAWNA NISKOBIAŁKOWA
Celem diety jest utrzymanie w miarę możliwości dobrego stanu odżywienia pacjenta poprzez dostarczenie potrzebnej ilości energii oraz składników pokarmowych przy jednoczesnym ograniczeniu ilości białka w diecie. Ograniczenie ilości białka służy zapobieganiu nadmiernemu wytwarzaniu toksycznych dla organizmu produktów przemiany białkowej i ochrona zmienionych chorobowo narządów (wątroby, nerek).
Dietę niskobiałkową stosuje się:
-
w ostrej i przewlekłej niewydolności nerek,
-
w marskości wątroby w okresie niewydolności,
-
w zapaleniu kłębuszków nerkowych.
DIETA LEKKOSTRAWNA WYSOKOBIAŁKOWA
Dieta ma na celu dostarczenie odpowiedniej ilości białka do budowy i odbudowy tkanek ustrojowych, ciał odpornościowych, hormonów, enzymów i białka osocza. Dieta ta powinna dostarczać odpowiednio dużo kalorii, w przeciwnym razie białko, zamiast do odbudowy wyniszczonych tkanek, wykorzystywane będzie do celów energetycznych.
Dietę tę stosuje się najczęściej w przypadku:
-
u pacjentów wyniszczonych toczącą się chorobą nowotworową,
-
w rozległych ranach i oparzeniach,
-
u osób po zabiegach operacyjnych,
-
w chorobach przebiegających z gorączką,
-
dla rekonwalescentów po przebytych chorobach.
DIETA LEKKOSTRAWNA Z OGRANICZENIEM SUBSTANCJI POBUDZAJĄCYCH WYDZIELANIE SOKU ŻOŁĄDKOWEGO (DIETA WRZODOWA)
Dietę stosuje się w przebiegu choroby wrzodowej celem ograniczenia wydzielanie kwasu solnego, neutralizacja soku żołądkowego oraz wykluczenie podrażnienia mechanicznego, chemicznego błony śluzowej żołądka. Należy ograniczyć spożycie błonnika pokarmowego, potraw smażonych, tłustych, ostrych przyprawi dużej ilości soli. Posiłki powinny być możliwie lekkostrawne, gotowane, duszone lub pieczone bez tłuszczu, niewielkie objętościowo i spożywane w regularnych odstępach czasu. Ważne jest także spokojne jedzenie i dokładne przeżuwanie pokarmu oraz wyeliminowanie mocnej kawy i herbaty, alkoholu i palenia tytoniu.
DIETA PAPKOWATA
Celem diety jest zapewnienie choremu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych przy zmienionej konsystencji posiłku.
Dietę papkowatą stosuje się głównie:
-
w chorobach jamy ustnej i przełyku (zapalenie jamy ustnej, przełyku, rak przełyku, zwężenie przełyku, żylaki przełyku),
-
przy utrudnionym gryzieniu i przełykaniu,
-
w niektórych chorobach przebiegających z gorączką,
-
po niektórych zabiegach chirurgicznych.
DIETA PŁYNNA ZMIKSOWANA
Celem diety jest dostarczenie choremu odpowiedniej ilości energii i składników pokarmowych oraz ochroną jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego przed drażnieniem mechanicznym i chemicznym pokarmów.
Dieta płynna zmiksowana stosowana jest:
-
w chorobach jamy ustnej i przełyku,
-
u chorych nieprzytomnych,
-
w innych stanach chorobowych według wskazań lekarza.
DIETA LEKKOSTRAWNA NISKOKALORYCZNA
Dieta niskokaloryczna ma zastosowanie u osób z nadwagą lub otyłością. Powinna ona dostarczać odpowiedniej ilości składników odżywczych przy ograniczeniu tłuszczu i kalorii. Celem diety jest redukcja masy ciała. Modyfikacja polega na wyeliminowaniu z jadłospisu: słodyczy, deserów, miodu, dżemu, słodkich napojów i ograniczeniu tłuszczu dodanego i zawartego w produktach.
DIETA LEKKOSTRAWNA Z OGRANICZENIEM TŁUSZCZU
Dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu jest zmodyfikowaną formą diety lekkostrawnej, w której ogranicza się spożycie tłuszczów zwierzęcych i produktów zawierających duże ilości cholesterolu. Celem diety jest ochrona narządów przez zmniejszenie ich aktywności wydzielniczej.
Dietę łatwostrawną z ograniczeniem tłuszczu stosuje się
• w przewlekłym zapaleniu i kamicy pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych,
• w chorobach miąższu wątroby- przewlekłym zapaleniu wątroby, marskości wątroby,
• w przewlekłym zapaleniu trzustki,
• we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego- w okresie zaostrzenia choroby.
DIETA Z OGRANICZENIEM ŁATWO PRZYSWAJALNYCH WĘGLOWODANÓW (CUKRZYCOWA)
Dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów ma na celu zmniejszenie
stężenia glukozy we krwi i poprawę metabolizmu.
Dieta ta ma zastosowania:
-
w cukrzycy,
-
w przypadku upośledzonej tolerancji glukozy.
DIETA BEZGLUTENOWA
Dieta bezglutenowa zakłada eliminację glutenu, czyli mieszaniny białek roślinnych występujących w ziarnach zbóż, tj. pszenicy, jęczmieniu i życie. Gluten może występować w produktach przetworzonych, np. proszku do pieczenia lub wędlinach. Z tego powodu prawidłowe stosowanie diety bezglutenowej wymaga starannego czytania etykiet i składów produktów, w niektórych przypadkach również zmienionej organizacji kuchni. Dieta bezglutenowa najczęściej jest stosowana w leczeniu celiakii, nietolerancji glutenu i nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. Nie zaleca się eliminacji glutenu przed postawieniem diagnozy.
DIETA WEGETARIAŃSKA
Dieta wegetariańska polega na wyłączeniu z diety mięsa i jego przetworów. Opiera się ona głównie na pokarmach pochodzenia roślinnego, których źródłem są rośliny zbożowe, strączkowe, okopowe i oleiste oraz warzywa, owoce, grzyby i orzechy. Wegetarianie spożywają także nabiał i jego przetwory oraz jajka.