Szpital Wojewódzki w Koszalinie otrzymał Certyfikat „Szpital bez bólu”, przyznany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu wspólnie z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym, Towarzystwem Chirurgów Polskich, Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym. Certyfikat jest potwierdzeniem wprowadzenia najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego; jest ważny przez kolejne trzy lata. Certyfikat odebrał w imieniu załogi Szpitala Wojewódzkiego dr n. med. Michał But, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.
Uzyskanie przez szpital lub oddział certyfikatu „Szpital bez bólu” jest ważną informacją dla pacjenta, że w danym szpitalu / na danym oddziale uśmierzanie bólu pooperacyjnego lub/i leczenie bólu przewlekłego związanego z chorobą podstawową prowadzone jest na najwyższym poziomie, co przekłada się na podniesienie satysfakcji z całego procesu leczenia. Udział szpitala / oddziału w projekcie oznacza m. in. konieczność przeszkolenia personelu z zakresu leczenia bólu (zwłaszcza w oddziałach zabiegowych), a także konieczność prowadzenia monitoringu natężenia bólu u pacjentów operowanych oraz leczenia bólu.
Jakie ma znaczenie dla pacjenta tego rodzaju certyfikat? Jaką daje wiedzę? - Daje pacjentowi pewność, że będzie odpowiednio zaopiekowany pod kątem leczenia bólu. W szpitalach, i to nie tylko w Polsce, to wciąż stanowi problem – ból jest niewłaściwie kontrolowany i pacjenci cierpią na różnego rodzaju dolegliwości bólowe, które mogą rozwinąć się w przetrwały ból pooperacyjny. Czasami zwykłe środki nie wystarczają i trzeba zastosować dodatkowe środki interwencyjne – wyjaśnia dr n. med. Michał But, który w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie nadzoruje proces kontroli i leczenia bólu u osób po zabiegach.
- Dzięki informacji, że placówka posiada certyfikat „Szpital bez bólu”, pacjenci wiedzą, że w danym szpitalu jest systematycznie kontrolowany poziom natężenia bólu u pacjentów i wdrażane są odpowiednie metody walki z bólem, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Badania Bólu – dodaje doktor Michał But. - Certyfikat został przyznany dla naszego szpitala za oddziały zabiegowe, gdzie są wykonywane zabiegi operacyjne. W praktyce to oznacza, że personel musi kontrolować poziom natężenia bólu co najmniej trzy razy na dobę i prowadzić farmakoterapię zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, a ponadto lekarze i pielęgniarki są zobligowani raz w roku wziąć udział w specjalnym szkoleniu.
W ubiegłym roku w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie wykonano ponad 13 tysięcy zabiegów operacyjnych, w tym roku (do końca maja) – ok. 6 tysięcy.
Jak się walczy z bólem u pacjentów po zabiegach, w tych przypadkach, z którymi mają do czynienia medycy? - To głównie środki farmakologiczne, stosowane w zależności od stopnia natężenia bólu – wyjaśnia dr n. med. Michał But. – Oprócz tego stosowane jest leczenie wspomagające. Ponadto we wszystkich rodzajach operacji ma zastosowanie znieczulenie regionalne, co z kolei daje szanse na redukcję leków przeciwbólowych stosowanych po operacji oraz ogranicza ryzyko powstania przetrwałego bólu pooperacyjnego.
Jak się mierzy ból? M. in. poprzez zastosowanie specjalnej linijki, na której są podane wartości od 0 do 10, bądź od 0 do 100. Pacjent wskazuje wartość na skali, na podstawie swoich odczuć. Inaczej ocenia się pacjentów nieprzytomnych oraz dzieci, z którymi jest utrudniony kontakt.
W 2010 roku Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne zainicjowały program „Szpital bez bólu”, który polega na wprowadzeniu na oddziały pooperacyjne i zabiegowe standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego. Placówki, które spełnią odpowiednie kryteria otrzymują certyfikat „Szpital bez bólu”. Nad merytoryczną częścią projektu czuwa interdyscyplinarna Grupa Ekspertów złożona z przedstawicieli wymienionych Towarzystw Naukowych oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.
Polskie Towarzystwo Badania Bólu powstało w 1990 roku, jako polski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu (Polish Chapter of IASP). Towarzystwo ma charakter interdyscyplinarny, a jego wiodącym celem jest wspieranie badań naukowych dotyczących bólu i ich zastosowania w praktyce klinicznej. PTBB prowadzi również działalność wydawniczą oraz zajmuje się organizowaniem zjazdów, konferencji i sympozjów. W 1993 roku PTBB przystąpiło do Europejskiego Stowarzyszenia Towarzystw Bólowych (EFIC).