Kolejni pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie zostali wyróżnieni za zaangażowanie i poświęcenie w walce z Covid – 19. Z rąk Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza odebrali w piątek 19 sierpnia w Szczecinie Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego.
Srebrnymi Odznakami Honorowymi Gryfa Zachodniopomorskiego za szczególne zasługi dla rozwoju Pomorza Zachodniego zostały odznaczone panie pracujące w naszym Szpitalu (w kolejności alfabetycznej):
- Renata Chmurzyńska – Pielęgniarka Koordynująca - Przychodnie Specjalistyczne
- Jadwiga Derda – Pielęgniarka Naczelna
- Wioletta Góra – Pielęgniarka Epidemiologiczna
- Anna Iwanisik – Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Dziecięcego
- Iwona Kłosińska – Zastępca Pielęgniarki Oddziałowej Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego
- Karina Niżnik – Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego
- Barbara Ponurko – Pielęgniarka Koordynująca - Izba Przyjęć Dziecięca
- Aleksandra Rogala – Pielęgniarka Oddziałowa SOR
- Elżbieta Szyska – Kierownik Działu Epidemiologii.
Wszystkim wyróżnionym paniom gratulujemy w imieniu Dyrekcji Szpitala i całej załogi oraz dołączamy podziękowania za to, co robicie i życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji w pracy!
Podczas uroczystości w Szczecinie Złotymi i Srebrnymi Odznakami Honorowymi Gryfa Zachodniopomorskiego zostało wyróżnionych 90 przedstawicieli środowiska medycznego z całego województwa. – Oficjalnie okres pandemii został zakończony w maju tego roku, ale wiemy, że choroba nie odpuszcza. W marcu 2020 roku nagle musieliśmy się wszyscy zmierzyć z tym co najtrudniejsze - z nieznanym – mówił Marszałek Olgierd Geblewicz, który w imieniu Zarządu Województwa i mieszkańców Pomorza Zachodniego podziękował medykom za ogromne zaangażowanie w walkę z Covid -19. - 20 tysięcy osób trafiło do naszych szpitali z powodu Covid -19. Byłem jedną z tych osób. Za opiekę i za to, że wróciłem do domu, pragnę serdecznie podziękować – dodał Marszałek.
Przypomnijmy, w maju podczas XXXIV sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego od Marszałka Województwa otrzymał Andrzej Kondaszewski, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, ponadto Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego otrzymał wtedy również lekarz z naszego Szpitala - Jacek Wróblewski, Koordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie ( www.swk.med.pl/z-ostatniej-chwili/gryfy-zachodniopomorskie-dla-dyrektora-szpitala-i-dla-koordynatora-oddzialu-obserwacyjno-zakaznego ).
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował o uhonorowaniu przedstawicieli środowiska medycznego, którzy w czasie pandemii nieśli pomoc mieszkańcom Pomorza Zachodniego. To pracownicy szpitali w Koszalinie, Szczecinie, Kołobrzegu, Gryficach, a także Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.
Najwyższe regionalne odznaczenia dla medyków to wyraz uznania i wdzięczności za ich pracę, odwagę i ofiarność. Ponad 2 lata pandemii koronawirusa były ogromnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia, ale też niezwykłym testem człowieczeństwa i solidarności. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, kierowcy karetek, laboranci, farmaceuci, personel pomocniczy - wszyscy – jak podkreśla Marszałek Województwa - zdali ten egzamin na piątkę.
– Należą się Wam wielkie podziękowania. Pandemia była sytuacją nową, nieznaną. Ostatni raz coś podobnego miało miejsce 100 lat temu, gdy grypa hiszpanka zabiła tysiące chorych. Nigdy potem służba zdrowia nie była w tak dramatycznej sytuacji. Dziś 24 godziny mają inną wartość niż sto lat temu. Teraz w ciągu doby można przenieść Covid -19 na cały świat i tak się właśnie stało. Nie wiedzieliśmy, dlaczego. Tym większa wdzięczność dla Państwa, bo mimo obaw, strachu, niepewności, nieśliście pomoc i nadzieję – mówiła Maria Ilnicka-Mądry, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Uczestnicy uroczystości podkreślali, że pandemia koronawirusa spowodowała ogromną mobilizację środowiska medycznego. Towarzyszyły jej zmiany organizacyjne oraz wielki wysiłek finansowy. Placówki medyczne musiały zapewnić warunki do hospitalizacji i leczenie coraz większej liczby pacjentów zakażonych Covid -19. W szpitalach potrzebne były nie tylko oddzielne sale dla chorych, dodatkowe łózka, tomografy, czy respiratory, ale również dodatkowa kadra, punkty szczepień oraz miejsca do diagnostyki.