Krótkie kolejki oczekujących na operację zaćmy

Aktualności 21 listopada 2022

Pacjenci z regionu pilnie wymagający operacji zaćmy mogą zgłaszać się do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie – tu obowiązuje krótki czas oczekiwania. Na zabieg czeka się do dwóch tygodni.

Co zrobić, by zgłosić się na zabieg? Wystarczy skierowanie na usunięcie zaćmy od lekarza okulisty. Skierować na operację może też lekarz POZ, jednak preferowane są skierowania od lekarza okulisty, ponieważ w celu stwierdzenia zaćmy, pacjent musi być zbadany okulistycznie jeszcze przed skierowaniem do szpitala. Skierowanie na operację zaćmy może wystawić zarówno lekarz posiadający kontrakt z NFZ, jak i przyjmujący tylko prywatnie.

Pacjent może zarejestrować się osobiście w sekretariacie Oddziału w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie przy ul. Chałubińskiego 7. Możliwa jest też rejestracja telefoniczna i mailowa.

Numery telefonów do sekretariatu Oddziału to: 94 3488180 lub 94 3488475. Adres email: okulistyka@swk.med.pl. Przy rejestracji za pomocą poczty e-mail konieczne jest podanie zwrotnego numeru telefonu, aby sekretariat mógł sprawnie skontaktować się z pacjentem.

  • Od czasu dostarczenia skierowania okres oczekiwania na zabieg wynosi maksymalnie do dwóch tygodni – zaznacza dr n. med. i n. o zdr. Tomasz Pabin, lekarz specjalista w dziedzinie okulistyki i Koordynator Oddziału Okulistyki w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

Operacje zaćmy są wykonywane w koszalińskim Szpitalu przez doświadczonych chirurgów. - Zabieg usunięcia zaćmy przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, za pomocą kropli znieczulających gałkę oczną – mówi dr n. med. i n. o zdr. Tomasz Pabin. - Sam zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki, czyli zaćmy, za pomocą specjalnej głowicy, która rozbija soczewkę na bardzo drobne części, a następnie na wszczepieniu sztucznej soczewki do oka. Operację wykonuje się przez małe, 1,2-2,2 mm, cięcia w rogówce oka. Powstałe rany są na tyle niewielkie, że nie wymagają zakładania szwów.

  • W naszym Oddziale usunięcie zaćmy odbywa się w trybie jednodniowym – dodaje Koordynator Oddziału Okulistyki w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - W wielu oddziałach operujących zaćmę wizyta kwalifikacyjna i zabieg są rozdzielone czasowo i pacjent musi dwukrotnie fatygować się do szpitala. W naszym Oddziale tego samego dnia odbywa się wymagana przez NFZ kwalifikacja do zabiegu i sama operacja zaćmy, a po kilku godzinach pacjent wychodzi do domu. Ponadto Oddział zapewnia wizytę kontrolną po 2 tygodniach od zabiegu – podkreśla specjalista.

Co ważne - pacjent po zabiegu przez około dwa tygodnie powinien unikać wysiłku fizycznego; nie powinien pochylać się nadmiernie głową w dół; powinien uważać, aby środki do mycia nie dostawały się do oczu, np. myć głowę odchylając ją do tyłu. Należy również stosować zalecone w karcie informacyjnej krople do oczu.

Dodajmy, że w koszalińskim Szpitalu są stosowane wysokiej jakości soczewki wewnątrzgałkowe, również soczewki toryczne korygujące astygmatyzm.

  • W trakcie zabiegu wszczepia się do oka pacjenta soczewkę o odpowiedniej mocy, która umożliwia dobre widzenie po zabiegu. Soczewkę dobiera się w trakcie badania przedoperacyjnego indywidualnie dla każdego pacjenta – wyjaśnia Koordynator Oddziału Okulistyki w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - Wszczepiamy soczewki wewnątrzgałkowe uznanych na świecie marek; są sprawdzone, bezpieczne, utrzymujące dożywotnio swoją funkcję. Od 2021 roku wszczepiamy również tzw. soczewki toryczne. Jest to typ soczewek, które korygują astygmatyzm u pacjentów, którzy noszą okulary popularnie nazywane "cylindrami". Warunkiem wszczepienia takiej soczewki jest astygmatyzm rogówkowy o wartości równej lub większej od 2,00 dioptrii. Każdy pacjent przed operacją badany jest pod kątem, astygmatyzmu i jeśli jest wskazanie do wszczepienia tego typu soczewki, to taką soczewkę otrzymuje – dodaje specjalista.

Na Oddziale Okulistyki koszalińskiego Szpitala od wielu lat wykonywane są również zabiegi witrektomii. - Pod względem liczby wykonanych operacji jesteśmy w województwie drugim ośrodkiem, po Klinice Okulistyki w Szczecinie – kontynuuje Koordynator Oddziału Okulistyki w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

Zabieg witrektomii wykonuje się w przypadku schorzeń siatkówki i ciała szklistego. Najczęstsze wskazania do operacji to odwarstwienie siatkówki, błona nasiatkówkowa, powikłania retinopatii cukrzycowej. Są to często zabiegi ratujące widzenie w ciężkich schorzeniach oczu. Wg portalu ezdrowie.gov.pl w I i II Klinice Okulistyki PUM w Szczecinie w 2021 roku łącznie wykonano 678 tego typu zabiegów; w koszalińskim Szpitalu - 180 zabiegów. Pozostałe ośrodki w naszym województwie, które wykonują zabiegi witrektomii, realizują mniej niż połowę zabiegów realizowanych przez koszaliński Szpital. - W tej części województwa mamy największe doświadczenie w leczeniu i monitorowaniu pacjentów po tego typu zabiegach – dodaje jeszcze doktor Pabin.