W ostatnim czasie przybywa chorych na krztusiec. - Krztusiec jest problemem ogólnokrajowym. To nie będzie katastrofa na skalę plagi egipskiej, ale widzimy wyraźny wzrost zachorowań – potwierdza lek. med. Jacek Wróblewski, Koordynator Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - Dzieje się tak, ponieważ powoli wykształca się populacja wrażliwa na zakażenie. Chociażby poprzez wieloletni brak obecności w dużej skali choroby oraz brak wyszczepienia populacji. Z tych dwóch powodów skala występowania choroby narasta i będzie to powoli coraz większym problemem, zwłaszcza dla osób obciążonych innymi chorobami przewlekłymi oraz dla małych dzieci. Jeżeli chodzi o dzieci – spodziewamy się ciężkich przebiegów krztuśca, zwłaszcza u dzieci, które z powodów ideologicznych nie są szczepione – podkreśla doktor Wróblewski.
- O krztuścu zaczynamy mówić wtedy, gdy uporczywy kaszel utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni. Jakkolwiek często nie jest to kaszel, który rujnuje nam życie. Trzeba zwrócić uwagę na to, że tylko w pierwszych trzech tygodniach ma sens podawanie antybiotyku, który zniszczy bakterie, bo później to już nie ma sensu. I drugi aspekt – w tym czasie ta osoba zakaża aktywnie inne osoby, co sprzyja rozprzestrzenianiu choroby – dodaje lek. med. Jacek Wróblewski.
Cały wywiad z doktorem można przeczytać na łamach Głosu Koszalińskiego z 27.09.2024 (poniżej zamieszczamy skan artykułu) oraz na stronie internetowej gk24.pl , a także na stronie Radia Plus (linki poniżej).
Lekarz apeluje: szczepmy się - przeciwko krztuścowi, koronawirusowi i grypie | Głos Koszaliński (gk24.pl)
gk24.pl/lekarz-apeluje-szczepmy-sie-przeciwko-krztuscowi-koronawirusowi-i-grypie/ar/c14-18827839
Wzrost zachorowań na krztusiec. Warto się zaszczepić - Radioplus.pl
www.radioplus.pl/koszalin/wzrost-zachorowan-na-krztusiec-warto-sie-zaszczepic-aa-XWvH-HuG2-pqQs.html
Krztusiec (koklusz, 100-dniowy kaszel) wywołują bakterie, tzw. pałeczki krztuśca. Wnikają do tkanek, namnażają się i produkują toksynę krztuścową. Krztusiec jest ostrą zakaźną chorobą układu oddechowego. Można na nią chorować kilka razy w życiu. Przechorowanie krztuśca ani szczepienia wykonane w dzieciństwie i wieku nastoletnim nie uodparniają na całe życie. Dlatego trzeba powtarzać dawki przypominające szczepionki nawet w wieku dorosłym. Zakazić krztuścem może chory człowiek. Drogi zakażenia to droga kropelkowa, czyli w czasie kaszlu, kichania, mówienia oraz bezpośredni kontakt z chorym. Najbardziej zakaża człowiek w pierwszych 2 tygodniach choroby. Zakaźność utrzymuje się do 5 tygodni.
Więcej o tym na stronie rządowej:
Krztusiec – dlaczego jest groźny | Pacjent
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/krztusiec-dlaczego-jest-grozny