Od 16 października, od godz. 7 rano, SOR działający w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie będzie tymczasowo przeniesiony w nowe miejsce. SOR oczywiście nadal będzie działał na terenie Szpitala, ale w innym budynku – na parterze budynku B, gdzie znajduje się Oddział Wewnętrzny. To rozwiązanie będzie obowiązywać do końca przyszłego roku, a więc na czas przebudowy SOR.
Na terenie Szpitala będą widoczne tablice wskazujące kierunek dojścia do nowej – tymczasowej - siedziby SOR, mówimy tu o SOR dla dorosłych. SOR dla dzieci pozostaje bez zmian - w Pawilonie Dziecięcym.
Jeżeli chodzi o zmotoryzowanych, którzy będą musieli wjechać na teren Szpitala, by przywieźć pacjenta do SOR – pojazdy tych osób będą wpuszczane przez ochronę maksymalnie na 15 minut. Później, w razie potrzeby, miejsca do parkowania należy szukać na parkingu piętrowym zlokalizowanym przy Szpitalu (wjazd od strony ul. Piłsudskiego), bądź na parkingach wzdłuż ul. Chałubińskiego albo przy ul. Rekreacyjnej.
Izba Przyjęć, która obsługuje pacjentów przyjmowanych planowo do Szpitala, a ponadto Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna dla Dorosłych - pozostają bez zmian, w dotychczasowym miejscu; wejście do nich również pozostaje bez zmian, od strony ul. Chałubińskiego.
Modernizacja SOR potrwa do końca 2025 roku. Inwestycja jest finansowana przez Ministerstwo Zdrowia w ramach projektu: „Poprawa jakości i dostępności do świadczeń ratownictwa medycznego w Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika w Koszalinie poprzez przebudowę i zakup nowego wyposażenia dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz pracowni diagnostycznych z nim współpracujących”. Szpital otrzymał na realizację ok. 15 mln złotych. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Provision sp. z o.o. z siedzibą w Rumii.
W ramach inwestycji zostanie przebudowana część parteru w budynku, który obecnie zajmuje SOR. Tu m. in. zostaną przebudowane ściany wewnętrzne, instalacje, wymieniona zostanie stolar-ka okienna oraz drzwiowa, bramy garażowe, okładziny ścienne i podłogowe, planowana jest przebudowa sanitariatów oraz instalacji wod. - kan., to także nowe posadzki, sufity, tynki, pozostałe instalacje jak np. elektryczne, teletechniczne, wentylacja, ppoż.
Kolejna część inwestycji to zakup sprzętu medycznego i wyposażenia na potrzeby SOR oraz Zakładu Diagnostyki Obrazowej. To m. in. kolumny anestezjologiczne, które zastąpią stare i wyeksploatowane urządzenia. To również instalacja poczty pneumatycznej, która połączy SOR z Laboratorium – oba budynki są w znacznej odległości od siebie, poczta pneumatyczna usprawni dostarczanie materiału do badań. Zakupiony zostanie także wysokospecjalistyczny aparat USG dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej oraz nowe zestawy komputerowe dla SOR. Ponadto przewidziane jest wyposażenie w sprzęt niezbędny do dekontaminacji oraz nowa zabudowa meblowa.
W 2023 roku SOR udzielił pomocy ok. 40 tys. pacjentów, z tego ok. 10 tys. to były dzieci. W weekendy, gdy jest najwięcej pacjentów, do SOR zgłasza się średnio po 100 dorosłych na dobę.