Ta strona używa plików cookies zaakceptuj | polityką prywatności.

RSS Z ostatniej chwili

Wiadomości z ostatniej chwili

Szpital Wojewódzki w Koszalinie ma wystarczający zapas tlenu dla pacjentów

12 listopada 2020 Autorzy: Dział Jakości i Marketingu
15889_dscf3779

W dobie, gdy do pacjentów z każdej strony płyną sygnały powielane przez kolejne media, że w placówkach medycznych w kraju brakuje tlenu, dyrekcja naszego Szpitala pragnie uspokoić, że Szpital Wojewódzki w Koszalinie nie ma tego problemu.

 • Nasz szpital – mając na uwadze trudną sytuację pandemiczną, a także wzrost zapotrzebowania na tlen ze strony poszczególnych oddziałów szpitalnych - odpowiednio wcześniej zamówił nowy 35-tonowy zbiornik z ciekłym tlenem – informuje Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Nowy zbiornik zastąpił już wykorzystywany dotąd zbiornik 10-tonowy. Średnie zużycie tlenu ciekłego w koszalińskim szpitalu wynosi 500 – 600 kg na dobę. Tak więc tlen zgromadzony w nowej butli wystarczy na ok. 1,5 miesiąca. Zużyte zasoby tlenu ciekłego będą na bieżąco uzupełniane przez dostawcę. – Z tym także nie ma problemu – zapewnia dyrektor Andrzej Kondaszewski.

Na zdjęciu:

Nowy zbiornik, który dzierżawi szpital, stanął na terenie placówki, na specjalnie przygotowanym do tego fundamencie. Tlen w ciekłej postaci wpływa do zamontowanej obok parownicy, gdzie jest zamieniany na postać gazową, a następnie jest rozprowadzany poprzez instalację na poszczególne oddziały szpitalne.

Fot. SWK


BEZPŁATNE BADANIA - KOLONOSKOPIA

09 listopada 2020 Autorzy: Dział Jakości i Marketingu
15866_plakat

SP ZOZ MSWiA w Koszalinie zaprasza mieszkańców powiatu koszalińskiego na bezpłatne badania w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Szczegółowe informacje dotyczące badań znajdą Państwo w załączonych dokumentach.


Szpital Wojewódzki w Koszalinie uruchamia zmodernizowany Oddział Obserwacyjno – Zakaźny.

30 października 2020 Autorzy: Dział Jakości i Marketingu
15839_6
 • W wyniku modernizacji pomieszczeń i dobudowania szybu windowego będzie to jeden z najnowocześniejszych oddziałów obserwacyjno – zakaźnych w kraju – podkreśla Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Koszt inwestycji to ok. 6,5 mln złotych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa oraz środków własnych.

Modernizacja została przeprowadzona w ramach projektu pn. "Przebudowa i doposażenie infrastruktury Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie służącej leczeniu chorób będących przyczyną dezaktywizacji zawodowej" realizowanego w oparciu o Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Inwestycję – terminowo i w wysokim standardzie - zrealizowała firma z Rumii – Provision sp z o. o.

 • Realizacja inwestycji była możliwa dzięki zaangażowaniu i wsparciu Pana Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, który dodatkowo przeznaczył 1,145 mln zł na wyposażenie i sprzęt – mówi dyrektor Andrzej Kondaszewski. – Naszym celem, w którym wspiera nas Pan Marszałek, jest nowoczesny i bezpieczny dla pacjentów szpital. Dzięki modernizacji mamy możliwość instalacji najnowocześniejszego sprzętu, który ratuje życie i przywraca zdrowie pacjentom.

 • Podnoszenie standardów i warunków leczenia pacjentów przez nasze jednostki ochrony zdrowia jest jednym z priorytetów dla Zarządu Województwa, zwłaszcza w tych trudnych czasach, kiedy mierzymy się z pandemią koronawirusa. Od samego początku w procesach inwestycyjnych pomagają im środki Unii Europejskiej. W ostatnich miesiącach elastyczność i otwartość Komisji Europejskiej sprawiła, że to istotne wsparcie udało się jeszcze zwiększyć. Szpital Wojewódzki w Koszalinie jest największą placówką medyczną we wschodniej części regionu i ważnym ośrodkiem walki z zakażeniem COViD-19, dlatego cieszy fakt, że inwestycje prowadzone są w nim zgodnie z potrzebami czasu i przyjętym harmonogramem – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

 • Mamy powody do dumy. To jedyny niekliniczny oddział zakaźny w kraju, który został wyremontowany – to ewenement, gdyż szpitale nie inwestują w takie oddziały – podkreśla Jacek Wróblewski, koordynator Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. – Zmodernizowany oddział oznacza poprawę warunków pracy i bezpieczeństwa dla personelu medycznego, to także poprawa komfortu dla pacjentów i możliwość zapewnienia im jeszcze większego bezpieczeństwa podczas hospitalizacji i powrotu do zdrowia – mówi koordynator. – Oddział w końcu będzie funkcjonował w jednym budynku, a nie jak dotąd – w dwóch. Zyskujemy też lepsze wyposażenie, np. instalacje tlenowe, które są teraz zamontowane w ścianach.

 • Odział będzie dysponował 36 łóżkami. W połączeniu z bardzo profesjonalnym personelem na wszystkich szczeblach, gwarantuje to bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Realizacja tej inwestycji daje mi osobiście poczucie radości i satysfakcji, szczególnie w dzisiejszych trudnych czasach – dodaje dyrektor Andrzej Kondaszewski.


INFORMACJA DLA PACJENTÓW dotycząca zmiany lokalizacji Poradni Specjalistycznych

29 października 2020 Autorzy: Dział Jakości i Marketingu

Uprzejmie informuję, że od dnia 02.11.2020 r. niżej wymienione Poradnie Specjalistyczne będą zlokalizowane przy ul. Słowiańskiej 15:

 • Poradnia Hematologiczna,
 • Poradnia Dermatologiczna,
 • Poradnia Diabetologiczna dla dorosłych,
 • Poradnia Neurologiczna dla dorosłych,
 • Poradnia Reumatologiczna,
 • Gabinet Stopy Cukrzycowej.

TELEFON DO REJESTRACJI – 94 34 88 427 w godzinach 8 - 14.

Aktualne telefony do rejestracji w poradni głównej przy ul. Chałubińskiego, przy Szpitalu, to: 94 34 88 420, 355.

Telefon do rejestracji do Poradni Chirurgii Dziecięcej to 94 34 88 435.


ZAPRASZAMY NA MAMMOGRAFIĘ

14 października 2020 Autorzy: Dział Jakości i Marketingu
15754_dsc07014

Zadbaj o swoje zdrowie! Zbadaj się

Przychodnia Onkologiczna zaprasza panie na bezpłatne badania. Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Przychodnia Onkologiczna w Koszalinie zaprasza panie na bezpłatne badania mammograficzne.

Każda pani w wieku 50 – 69 lat może się zgłosić do Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej 2 w Koszalinie, by skorzystać z darmowych badań mammograficznych. Wystarczy telefon, by się umówić. Badania wykonywane są bez skierowania, po okazaniu dowodu osobistego. Konieczne jest zabranie wcześniejszych zdjęć mammograficznych.

Badania wykonuje się co 24 miesiące u kobiet w wieku 50 – 69 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia) i co 12 miesięcy u kobiet w wieku 50 – 69 lat, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki) lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2. Programem nie mogą być objęte panie, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Ze względu na panującą pandemię i zagrożenie epidemiczne, w trosce o zdrowie pacjentek, a także o ich samopoczucie, rejestracja na badania jest prowadzona telefonicznie. Ważne telefony: 94 346 00 18 oraz 346 00 33. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w godzinach 8 – 14, od poniedziałku do piątku.

 • Panie są umawiane na konkretne godziny, by nie musiały czekać w kolejce. Dlatego tak ważne jest, aby – zanim do nas przyjdą w sprawie badania – zadzwoniły do nas. Wówczas będą mogły sprawdzić, czy kwalifikują się na badania, a następnie ustalić termin – mówi Zofia Staszków, pielęgniarka koordynująca w Poradni Onkologicznej.

Badania są prowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego. Należy pamiętać o dezynfekcji dłoni (urządzenie do dezynfekcji jest dostępne zaraz przy wejściu do budynku), a także o maseczkach i zasłanianiu nosa i ust.

 • Badania profilaktyczne, które prowadzi nasza Przychodnia, to podstawowy etap profilaktyki raka piersi, który jest prowadzony z myślą o paniach w wieku 50 – 69 lat, które są najbardziej obciążone ryzykiem zachorowania na raka piersi – wyjaśnia Hanna Symonowicz, koordynator Oddziału Onkologii I Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, a także kierownik Poradni Onkologicznej przy SW. - Jeżeli wynik jest prawidłowy, wówczas badanie jest powtarzane co dwa lata. Natomiast, gdy wynik jest nieprawidłowy, wówczas pacjentka jest kierowana do drugiego etapu badań, do dalszej diagnostyki.

Ważne dla pań, które dotąd nie korzystały z podobnych badań – to nie boli. – Badanie trwa krótko i nie jest bolesne – uspokaja Zofia Staszków. – Podczas badania są wykonywane zdjęcia, te następnie są opisywane przez dwóch specjalistów. Po wszystkim pacjentka otrzymuje w kopercie płytę CD z materiałem z badań.

 • Badanie jest oceniane przez dwóch niezależnych specjalistów i wynik jest wydawany na podstawie zgodnej opinii obu lekarzy radiologów – podkreśla doktor Hanna Symonowicz.

Co ważne – badania są prowadzone przy użyciu nowego sprzętu - to nowoczesny mammograf cyfrowy, który został zakupiony w tym roku w ramach realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Przeprowadzona została również modernizacja pomieszczeń Pracowni Mammografii, dokupiono dodatkowe wyposażenie. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia (ponad 460 tys. zł), dofinansowaniu ze strony Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego (450 tys. zł), a także dzięki dofinansowaniu z Fundacji „Pokonać Raka” (200 tys. zł, które udało się pozyskać dzięki wpłatom mieszkańców na rzecz Fundacji). Koszt własny szpitala to ponad 36 tys. złotych.

Nowe urządzenie gwarantuje przede wszystkim lepszej jakości zdjęcia, a tym samym lepszą diagnostykę. Daje też gwarancję szybkiego otrzymania obrazu przez lekarza. Dla pacjentki oznacza większy komfort podczas badania.

Przychodnia zabiega ponadto o pozytywną decyzję w sprawie prowadzenia drugiego etapu badań, a także stara się o zakup przystawki do mammografu, która umożliwiłaby pogłębioną diagnostykę. W tym celu jest m. in prowadzona zbiórka funduszy przez Stowarzyszenie Wspierania Walki z Nowotworami „Pokonać Raka”.

 • Zapraszamy do włączenia się w ten szczytny cel, jakim jest troska o zdrowie nas wszystkich. Bo należy pamiętać, że rak piersi nie dotyczy tylko kobiet - mówi kierownik Przychodni Onkologicznej przy SW. - Profilaktyka jest bardzo ważna. Pamiętajmy, że rozpoznanie na wczesnym etapie choroby nowotworowej piersi daje prawie 100 procent pewności całkowitego wyleczenia – zaznacza doktor Hanna Symonowicz.

W 2019 roku Pracownia wykonała 2.700 badan mammograficznych, z tego 1.200 to były badania profilaktyczne.

Fot. SWK Na zdjęciu:
Zofia Staszków, pielęgniarka koordynująca, pokazuje nowy mammograf, przy pomocy którego od czerwca, po modernizacji, Pracownia wznowiła wykonywanie badań mammograficznych.


Konkurs Ofert

05 października 2020 Autorzy: Dział Jakości i Marketingu

Działając na podstawie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika z siedzibą w Koszalinie ogłasza konkurs ofert i zaprasza do składania ofert na wykonywania świadczeń zdrowotnych w zakresie: a) badań diagnostyki laboratoryjnej b) usługi pobrania krwi dla osób zakwalifikowanych do Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19 realizowanego przez Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie (CPV:85145000-7)

Szczegółowy zakres świadczeń został określony w „SZCZEGÓŁOWYCH WARUNKACH KONKURSU OFERT” (SWKO), które stanowią integralną część do niniejszego ogłoszenia. Z SWKO wraz z projektem umowy i wzorem oferty można zapoznać się w siedzibie Szpitala w Dziale Jakości i Marketingu lub pobrać ze strony internetowej www.swk.med.pl. Umowa zostaje zawarta na czas realizowania Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19. Ofertę należy złożyć w zamkniętej kopercie w sposób uniemożliwiający jej przypadkowe otwarcie. Koperta zewnętrzna winna być opisana w sposób następujący: „Konkursu ofert na wykonywanie świadczeń zdrowotnych w zakresie badań diagnostyki laboratoryjnej i usługi pobrania krwi dla osób zakwalifikowanych do Zachodniopomorskiego Programu Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19 realizowanego przez Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie”. Nie otwierać przed 08.10.2020 r. godz. 10:00. Ponadto koperta powinna zawierać nazwę firmy Oferenta. Oferta musi być napisana w języku polskim. Oferent ponosi wszelkie koszty związane z przygotowaniem i złożeniem oferty. Termin składania ofert upływa 08.10.2020 r. do godz. 9.30. Oferty należy złożyć w Sekretariacie Dyrektora, Budynek Administracji I p. w siedzibie Zamawiającego: Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie, adres: ul. Chałubińskiego 7, 75-581 Koszalin. Otwarcie ofert nastąpi 08.10.2020 r. o godz. 10:00 w siedzibie Zamawiającego: Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie, adres: ul. Chałubińskiego 7, 75-581 Koszalin – Sala Narad (budynek administracji II p.). Zamawiającemu przysługuje prawo swobodnego wyboru oferty, możliwość odwołania konkursu w całości lub części oraz prawo do przesunięcia terminu składania ofert. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi niezwłocznie po otwarciu ofert, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od dnia otwarcia ofert. Ogłoszenie rozstrzygnięcia postępowania zostanie zamieszczone na stronie internetowej Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie: www.swk.med.pl i tablicy informacyjnej w siedzibie Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie. Termin związania ofertą wynosi 30 dni od dnia upływu terminu składania ofert. Oferent ma prawo do składania protestu i skargi dotyczącej konkursu ofert. Zamawiający ma prawo do odwołania konkursu i do przesunięcia terminu składania ofert.


Szpital Wojewódzki w Koszalinie 2002 - 2021 (c)