Od 2005 roku, gdy Dyrektorem Szpitala został Andrzej Kondaszewski, w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie zainwestowano blisko 500 mln złotych. Z tego w latach 2010-2022 placówka zrealizowała inwestycje o łącznej wartości 242 mln złotych. Należy podkreślić, że Szpital otrzymuje ogromne wsparcie ze strony organu założycielskiego, jakim jest Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego oraz ze strony Zarządu Województwa. To w dużej mierze fundusze unijne, ale też środki z budżetu województwa.
Wśród największych i jednocześnie najtrudniejszych inwestycji są te zrealizowane w okresie pandemii, gdy Szpital zmagał się z wieloma trudnościami - jako szpital hybrydowy walczył o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów pochodzących głównie z części wschodniej naszego województwa.
W chwili wybuchu pandemii Szpital rozpoczął (i jeszcze w pandemii zakończył!) gruntowną modernizację Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego. Modernizacja została przeprowadzona w ramach projektu pn. "Przebudowa i doposażenie infrastruktury Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie służącej leczeniu chorób będących przyczyną dezaktywizacji zawodowej" realizowanego w oparciu o Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to ok. 7 mln zł (Marszałek Województwa przeznaczył dodatkowo ponad 1 mln zł na wyposażenie Oddziału). Dzięki tej inwestycji region i mieszkańcy zyskali jeden z najnowocześniejszych oddziałów obserwacyjno – zakaźnych w kraju.
W okresie pandemii gruntowny remont przeszedł również Oddział Dziecięcy, Oddział Chirurgii Dziecięcej z Blokiem Operacyjnym, Oddział Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej, Izba Przyjęć Dziecięca, a także Dział Żywienia. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Podniesienie standardów opieki pediatrycznej poprzez zakup sprzętu medycznego i modernizacje oddziałów zlokalizowanych w Pawilonie Dziecięcym w Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika w Koszalinie” z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Koszt całej inwestycji to ponad 20 mln złotych, z czego większość to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznane decyzją Zarządu Województwa.
Ponadto, dzięki wsparciu Samorządu Województwa i Zarządu Województwa Szpital zmodernizował Oddział Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej oraz Pracownię Endoskopową. Modernizacja Pracowni Endoskopowej została zrealizowana w ramach projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 o nazwie: "Modernizacja oddziałów Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie" - Przebudowa i doposażenie infrastruktury: Modernizacja Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedycznej oraz Modernizacja Pracowni Endoskopowej. Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Budżetu Państwa, Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie i Urzędu Miejskiego w Koszalinie oraz środków własnych Szpitala. Koszt Pracowni to ok. 3,5 mln złotych. Wartość całego projektu obejmującego też Oddział Obserwacyjno – Zakaźny to ponad 21 mln złotych.
Zamieszczamy szereg zdjęć, które pokazują, jak było i jak jest teraz, jak wiele zostało wykonane na terenie Szpitala i jak ogromna jest skala inwestycji.
Począwszy od 1. zdjęcia, gdzie jest widoczna budowa Wielosalowego Zespołu Operacyjnego, która była realizowana w 2011 roku. Obecnie jest tu do dyspozycji 8 sal operacyjnych i 2 sale wybudzeń, gdzie trafiają pacjenci po zabiegach. Jest tu także nowocześnie wyposażona centralna sterylizatornia, która działa na potrzeby oddziałów szpitalnych. Wszystko jest skomputeryzowane. Zgodnie z wymogami sanitarnymi funkcjonuje tu tzw. strefa czysta i brudna. W tej części Szpitala działa też Oddział Neurochirurgii.
Istotnym i funkcjonalnym rozwiązaniem było wybudowanie łączników napowietrznych, które pozwoliły lepiej skomunikować oddziały szpitalne z blokiem operacyjnym oraz z SOR i Zakładem Diagnostyki Obrazowej. Dzięki temu nie trzeba przewozić pacjentów między budynkami; oznacza to zdecydowanie lepsze i bardziej komfortowe warunki dla pacjentów.
Na 2. zdjęciu widoczny jest teren jeszcze przed budową WZO; dziś z pewnością mało kto to pamięta. Można śmiało powiedzieć, że plac ten zmienił się nie do poznania.
Kolejne, 3. zdjęcie, to budowa wspomnianych łączników, rok 2011. Następnie można zobaczyć to, co udało się osiągnąć – zdjęcie 4. to Szpital dziś, łączniki napowietrzne i WZO.
Tu należy też przypomnieć, że nieco wcześniej, bo w 2010 roku – dzięki finansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego - została zakończona modernizacja Oddziału Patologii Ciąży i Neonatologii. Dzięki temu zmienił oblicze cały Oddział Położniczy, który zyskał też nowoczesny sprzęt, a mamy zyskały możliwość przebywania z pociechami w komfortowych warunkach 24 godziny na dobę. Cały Oddział został zlokalizowany w jednym pionie, razem z salami operacyjnymi. Budynek, w którym mieścił się „stary” Oddział, można zobaczyć na zdjęciu 5.
Zdjęcie 6. przedstawia SOR jeszcze przed remontem. Na zdjęciu 7. można zobaczyć, jak był budowany SOR w 2011 roku. Na marginesie – to był czas, gdy teren Szpitala Wojewódzkiego był jednym wielkim placem budowy; realizowano tu jednocześnie kilka dużych inwestycji, a ich skala i rozmach były imponujące. Efekty tego może dziś zobaczyć każdy pacjent, który tutaj trafia.
Zdjęcie 8. to SOR, który znamy, ten aktualny, nowoczesny i w pełni wyposażony w niezbędny sprzęt medyczny. Nowy budynek SOR został oddany do użytku w 2012 roku; inwestycję udało się zrealizować dzięki funduszom z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW.
W tym okresie został też unowocześniony Zakład Diagnostyki Obrazowej, który w pełni ucyfrowiono. Badania są tu wykonywane bezpiecznie i w warunkach komfortowych dla pacjentów. Są tu dostępne dwa tomografy komputerowe, rezonans magnetyczny oraz nowoczesne aparaty radiologiczne i USG. Ponadto, dzięki wsparciu rządowemu, Szpital uzyskał dodatkowy tomograf komputerowy, który został zamontowany w pomieszczeniu SOR, które z kolei zostało wyremontowane dzięki wsparciu finansowemu ze strony samorządu województwa. Zmodernizowany również został Oddział Urologii.
Zdjęcie 9. przedstawia budowę bloku internistycznego, to rok 2011. Kolejna fotografia (10.) to pawilon internistyczny aktualnie; działa tu Oddział Wewnętrzny, ale też Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym.
Należy również przypomnieć rozwój Oddziału Onkologii. Cofając się nieco w latach - przełomowym był rok 2007, kiedy to po pożarze, do którego doszło w 2005 roku na terenie Szpitala, został otwarty po remoncie Oddział Onkologii (wcześniej funkcjonował jako: Oddział Wewnętrzny „A” z Pododdziałem Chemioterapii Onkologicznej oraz Oddział Wewnętrzny „B” z Pododdziałem Chemioterapii Hematoonkologicznej). W 2011 nastąpiło otwarcie Międzynarodowego Centrum Onkoterapii Euromedic. Dwa lata później, w 2013, to czas otwarcia budynku konsorcjum i Pracowni Gamma Kamery.
Rok 2017 to otwarcie Oddziału Dziennego Chemioterapii i Pracowni Leku Cytotoksycznego po modernizacji. Oddział Dzienny Chemioterapii służy pacjentom z rozpoznaną chorobą nowotworową i przeznaczony jest do leczenia systemowego w trybie ambulatoryjnym, czyli dziennym i niewymagającym noclegu związanego z leczeniem. Szpital ściśle współpracuje z Międzynarodowym Centrum Onkologii AFFIDEA, co umożliwia leczenie skojarzone z zastosowaniem radiochemioterapii.
Minione lata to także modernizacja budynku dawnego Oddziału Wewnętrznego B, w którym działa dziś Administracja (zdjęcia 11. i 12.), a także termomodernizacja innych budynków szpitalnych (13. i 14.). Z WFOŚiGW budynki zostały ocieplone, wykonano nową elewację, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, wymieniono pokrycie dachów. Budynki zyskały nowe oblicze.
Zdjęcie 15. pokazuje budynek konsorcjum firm, w którym działa aktualnie laboratorium. Dodajmy, że z budynku przy al. Monte Cassino został przeniesiony na teren Szpitala Zakład Mikrobiologii.
Zdjęcia 16. i 17. to – dla pacjentów kardiologicznych - Pracownia Angiografii przed i po remoncie.
Zdjęcie 18. - Pracownia endoskopii po wspomnianej tu wcześniej modernizacji.
Została także przeprowadzona modernizacja pomieszczeń na potrzeby Przychodni Kompleksowej Rehabilitacji, gdzie trafił dodatkowy nowy sprzęt, z którego obecnie mogą korzystać pacjenci wymagający rehabilitacji (zdjęcie 19.).
Zdjęcia 20. - 22. pokazują przemianę pionu pediatrycznego, która kosztowała ok. 20 milionów i w większości była możliwa dzięki funduszom unijnym (zdjęcie 20. to Oddział Dziecięcy po modernizacji; 21. - Blok Operacyjny Chirurgia Dziecięca po remoncie; 22. Oddział Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej po remoncie; szczegóły zostały podane wcześniej w tym materiale).
Na terenie Szpitala zostało również wybudowane lądowisko na potrzeby transportu lotniczego (zdjęcie 23.).
Minione lata to wiele inwestycji na rzecz rozwoju Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, ich lista jest znacznie dłuższa. Dla zainteresowanych zamieszczamy także stosowną prezentację. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który jest dostępny w załączniku.