Szpital Wojewódzki w Koszalinie zorganizował darmowe warsztaty profilaktyczne „Dbam o piersi”

Aktualności 26 września 2022

Panie z Koszalina i okolicy wzięły udział w darmowych warsztatach profilaktycznych „Dbam o piersi”, które zorganizował Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Wykłady i prezentacje odbyły się w dwa kolejne weekendy – 17 i 24 września. Prelekcje wygłosili lekarze specjaliści pracujący na co dzień w koszalińskiej lecznicy.

W minioną sobotę (24 września), podczas drugiej części bezpłatnych warsztatów „Dbam o piersi”, z prelekcjami wystąpili lek. med. Mariusz Kwiatkowski, specjalista onkolog kliniczny i koordynator Oddziału Dziennego Chemioterapii oraz dr n. med. Wojciech Jasiński, specjalista z chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej.

O zdrowym stylu życia i jego znaczeniu dla zdrowia mówił lek. med. Mariusz Kwiatkowski: - Stosowanie zaleceń przez cały okres życia może zmniejszyć narażenie na wystąpienie choroby nowotworowej. Natomiast ich wdrożenie przez osoby, które w przeszłości przebyły leczenie przeciwnowotworowe, może zmniejszyć ryzyko ponownego zachorowania i poprawić rokowanie – mówił koordynator Oddziału Dziennego Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - Nowotwory występują głównie u osób po 65. roku życia, co wiąże się ze zwiększoną liczbą mutacji genetycznych z uwagi na dłuższy czas życia i słabsze mechanizmy naprawcze – kontynuował wykład. - Jednocześnie wzrasta liczba nowotworów u osób młodych; w XXI wieku wzrosła o 22% w grupie do 35. roku życia.

Specjalista podkreślał też, co dla swojego zdrowia warto eliminować z diety. To cukier, słodycze (w to miejsce warto sięgnąć po owoce) oraz sól (zdrowiej jest sięgnąć po zioła). Nie warto sięgać po alkohol, natomiast należy pić dużo wody, ok. 1,5 litra dziennie. Do tego zalecana jest również aktywność fizyczna.

O leczeniu chirurgicznym raka piersi mówił dr n. med. Wojciech Jasiński, specjalista z chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej. Doktor mówił m.in. o tym, że obecnie zdecydowanie więcej jest zabiegów oszczędzających piersi zaatakowane przez nowotwór; jednocześnie coraz częściej odchodzi się, o ile warunki i diagnoza temu sprzyjają, od amputacji piersi.

  • Warunki do prowadzenia leczenia oszczędzającego w chorobie nowotworowej piersi mają ośrodki, które dysponują pełną współpracą chirurga, onkologa, radioterapeuty, radiologa i patologa. I my taki ośrodek w Koszalinie, w naszym Szpitalu, mamy. Warto o tym mówić, że Szpital Wojewódzki w Koszalinie wykonuje zabiegi na wysokim poziomie - podkreślał. - Nasz zespół – na Oddziale Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej - działa wspólnie z profesorem dr. hab. Jackiem Zielińskim z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. To jest gwarant tego, że robimy rzeczy w standardzie światowym i możemy się nazwać takim ośrodkiem. Także dzięki temu, że mamy wspaniały ośrodek chemioterapii i bardzo dobry ośrodek radioterapii działający w ramach struktur Szpitala, i fantastyczną osobę, która ocenia Państwa wyniki pod mikroskopem – to pani doktor Majdanik, jej podpis pod wynikiem to gwarancja najwyższej jakości, mogę to potwierdzić w stu procentach. Pracowałem z wieloma histopatologami i oceniam panią doktor jako czołówkę tego, co się tutaj dzieje.

W wykładach wziął m.in. udział pan Sebastian, mieszkaniec Koszalina, który przeszedł chorobę nowotworową piersi oraz operację. Przyszedł na spotkanie, by publicznie powiedzieć o swojej historii i by przestrzec innych przed lekceważeniem objawów, zwłaszcza wśród mężczyzn, dla których nowotwór piersi u płci brzydszej to często trudny i wstydliwy temat. - Zrobiono biopsję i okazało się, że to był rak złośliwy, G3, ale we wstępnej fazie wykonano operację, usunięto węzły chłonne, które okazały się czyste. Teraz czeka mnie dalsze leczenie. Jednocześnie uprawiam sport, dbam o swoje zdrowie, nie palę tytoniu, ale zachorowałem. Sugerowałbym, żeby mówić mężczyznom, żeby się badali, bo okazuje się, że nas choroba też może spotkać.

Podobnie, jak podczas pierwszej części warsztatów, tak i tym razem panie mogły zadawać lekarzom pytania. Był też konkurs z nagrodami dla uważnych uczestniczek, które wysłuchały wykładów. Na koniec Koszalińskie Amazonki po raz kolejny podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem o tym, jak samodzielnie w warunkach domowych badać co miesiąc swoje piersi, by ewentualnie wykryć niepojące zmiany, z którymi następnie należy zgłosić się do lekarza. - To pięć minut pracy i pięć minut dla zdrowia każdego miesiąca – mówi Wanda Szuster, wiceprzewodnicząca Zarządu Klubu Amazonka w Koszalinie.

Wszystkim dziękujemy za udział!

Warsztaty zostały sfinansowane przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie. Do uczestniczek kolejnych spotkań trafiły materiały promocyjno – edukacyjne. Część materiałów trafi również do naszej Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej w Koszalinie, by zgłaszające się tam pacjentki mogły również skorzystać m. in. z instrukcji, jak samodzielnie badać co miesiąc swoje piersi. Wszystko w trosce o zdrowie!

Przypominamy - przez cały rok w szpitalnej Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej w Koszalinie można skorzystać z darmowej mammografii. Przychodnia Onkologiczna realizuje badania z wykorzystaniem nowoczesnego mammografu cyfrowego. Co ważne - panie w wieku 50 – 69 lat, mogą zgłosić się na badania bez skierowania. Wystarczy zadzwonić do Przychodni pod numer: 94 346 00 18 albo 94 346 00 33, w godzinach 8 – 14, od poniedziałku do piątku i umówić się na dogodny termin, a następnie zabrać ze sobą dowód osobisty i wcześniejsze zdjęcia mammograficzne. Zachęcamy i zapraszamy!