Szpital Wojewódzki w Koszalinie zorganizował darmowe warsztaty edukacyjne dla pań „Dbam o piersi”. W najbliższą sobotę – 24 września - kolejne spotkanie! Warsztaty są finansowane przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie.
Podczas sobotnich warsztatów (17 września) o objawach towarzyszących zachorowaniu na nowotwór piersi, a także o gospodarce hormonalnej mówił dr n. med. Przemysław Kaczanowski, koordynator Oddziału Położniczo – Ginekologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. - Rak piersi to niestety lider, jeżeli chodzi o nowotwory wśród populacji kobiecej, ponadto wśród wszystkich nowotworów w 22 – 25 procentach zachorowań stanowi rak piersi – mówił dr n. med. Przemysław Kaczanowski – Jeżeli chodzi o śmiertelność - zajmuje drugie miejsce po raku płuc, a przed rakiem jelita grubego. Zmiany nisko zaawansowane w dzisiejszej medycynie są praktycznie w stu procentach wyleczalne. Naciskamy na profilaktykę i samobadanie i wszystkie inne badania, które pomogą wykryć raka w jego wczesnym stopniu zaawansowania. Na co zwrócić uwagę? Najczęściej pacjentki zgłaszają się z powodu guzka piersi; w 65 – 75 procentach przypadków to właśnie guzek piersi skłania do wizyty u lekarza. Inna cecha to zmiana kształtu piersi, pojawienia się asymetrii między sutkami. Niektóre piersi potrafią się gwałtownie powiększyć, pojawia się wyciek z brodawki, czasem zaczerwienie, owrzodzenia, skórka pomarańczy, czasem obrzęk. Czasami pacjentki niepokoi ból, ale nie jest on objawem pierwszego stopnia zaawansowania choroby. Niepokoić może również wzmożony rysunek naczyniowy – tłumaczył lekarz.
Po tej części uczestniczki warsztatów zadawały pytania. Następie wykład poprowadził specjalista onkolog kliniczny Bartosz Dąbek. - Jedynym prawidłowym badaniem przesiewowym jest mammografia – mówił. – Ale jedynie u kobiet po 50. roku życia ma ona wysoką skuteczność. U młodszych kobiet – mammografia, czy USG powinno być wykonywane w przypadku niepokojących objawów. W mammografii są wykorzystywane promienie rentgenowskie, a badanie jest wykonywane w dwóch płaszczyznach. Panie w wieku 50 – 69 lat mają prawo do bezpłatnej mammografii bez skierowania, takie badania są wykonywane m. in. w naszej Przychodni przy ul. Orlej w Koszalinie.
Specjalista wyjaśniał też m. in., jak interpretować wyniki BIRADS, które pojawiają się w zapisach dotyczących badań. – Lekarz opisuje badanie w skali BIRADS i dzięki temu wiemy, w jakiej grupie ryzyka znajduje się pacjent – mówił. – W skali 0 – 6, 0 oznacza konieczność powtórzenia badania, 1, 2, 3 – daje sygnał, że nie ma pośpiechu, ale jednocześnie 3 oznacza, że zmiana jest łagodna i wymaga powtórzenia badania w ciągu 6 miesięcy; 4 – 6 – jest wymagana pilna biopsja, jest duże podejrzenie raka.
Po tej części panie również mogły zadawać pytania. W trzeciej części warsztatów o swoich doświadczeniach z chorobą, ale też o działalności Koszalińskiego Klubu Amazonka mówiły jego liderki – panie Ewa Adel – Adamczyk oraz Wanda Szuster. Panie Amazonki przeprowadziły również pokaz samobadania piersi. – 5 minut pracy to 5 minut dla życia. Takie badanie należy przeprowadzać raz w miesiącu – podkreślała Wanda Szuster.
Przypominamy, że 24 września o godz. 10 w Hali Widowiskowo – Sportowej przy ul. Śniadeckich 4 w Koszalinie – odbędzie się druga część warsztatów, na które zaprasza Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Tego dnia z prelekcjami wystąpią kolejni lekarze specjaliści pracujący na co dzień w koszalińskiej lecznicy – na początek będzie to lek. med. Mariusz Kwiatkowski, specjalista onkolog kliniczny i koordynator Oddziału Dziennego Chemioterapii, po nim głos zabierze dr n. med. Wojciech Jasiński, specjalista z chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej. Każdy wykład potrwa ok. 30 minut. Wstęp jest bezpłatny. Dla uczestniczek przewidziane są upominki oraz materiały promocyjne i edukacyjne. Ponadto z pokazem samobadania piersi po raz kolejny wystąpią Koszalińskie Amazonki.
Szpital Wojewódzki w Koszalinie serdecznie zaprasza na warsztaty panie w różnym wieku, bez wyjątku – zarówno te zdrowe, które chcą dowiedzieć się więcej o profilaktyce raka piersi, jak i te, które już zmagają się z nowotworem piersi, bądź przeszły chorobę i dziś chciałyby dowiedzieć się więcej o tym, jak zadbać o siebie, by poprawić jakość swojego życia. Mile widziani są też bliscy pań zainteresowanych udziałem w warsztatach – rodziny, małżonkowie, partnerzy. Wiadomo przecież, że choroba nowotworowa dotyka nie tylko samą pacjentkę, ale w pewnym sensie także jej bliskich.
Przypominamy również o możliwości skorzystania przez cały rok z darmowej mammografii w szpitalnej Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej w Koszalinie. Przychodnia Onkologiczna realizuje badania z wykorzystaniem nowoczesnego mammografu cyfrowego. Co ważne - panie w wieku 50 – 69 lat, mogą zgłosić się na badania bez skierowania. Wystarczy zadzwonić do Przychodni pod numer: 94 346 00 18 albo 94 346 00 33, w godzinach 8 – 14, od poniedziałku do piątku i umówić się na dogodny termin, a następnie zabrać ze sobą dowód osobisty i wcześniejsze zdjęcia mammograficzne.