W 2024 roku w Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie urodziło się łącznie ok. 1030 dzieci. I choć - podobnie, jak w całym kraju - widoczna jest tendencja spadkowa pod względem liczby urodzeń, to w naszym Szpitalu rodzi się najwięcej dzieci w regionie.
Nasz Oddział Położniczo – Ginekologiczny gwarantuje kompleksową opiekę medyczną przed porodem, w jego trakcie oraz w połogu. W razie potrzeby jest dostępna doradczyni laktacyjna, która wspiera i edukuje pacjentki w zakresie karmienia piersią. Nieodpłatnie jest także dostępny psycholog, który w trudnych chwilach może służyć wsparciem.
Każda przyszła mama, po wcześniejszym umówieniu się, jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze placówki, w której będzie rodzić, może do nas przyjść i zobaczyć, jak wygląda Oddział, jakie są warunki, może porozmawiać z personelem, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości, które ją trapią – a wiadomo, że im więcej informacji, tym przyszła mama będzie spokojniejsza i będzie czuła się bardziej bezpiecznie. A na tym wszystkim nam zależy. Serdecznie zapraszamy przyszłe mamy, by wybierały koszaliński Szpital i tutejszą porodówkę z doskonałą kadrą i bardzo dobrymi warunkami dla pacjentek.
III stopień referencyjności – nie każdy szpital to ma
To, co należy podkreślić i co powinno być bardzo ważne dla każdej mamy przy wyborze miejsca porodu – Szpital Wojewódzki w Koszalinie ma III stopień referencyjności, a to oznacza, że taka placówka jest wysoko wyspecjalizowana w danej dziedzinie (położnictwo) i w razie potrzeby jest w stanie zastosować zaawansowane i najlepsze sposoby leczenia, także w stanie zagrożenia ciąży. To istotne zwłaszcza w przypadku ciąż „trudnych”, zagrożonych, z powikłaniami. W woj. zachodniopomorskim są 4 takie placówki, poza Szpitalem w Koszalinie, pozostałe 3 to szpitale szczecińskie.
Kolejna ważna informacja: na wypadek koniecznych interwencji medycznych (np. przy zespole zaburzeń oddychania noworodka i wcześniaka, przy zapaleniu płuc okresu noworodkowego, czy przy zaburzeniach hematologicznych u noworodka, a także przy innych schorzeniach) w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie działa Oddział Anestezjologii, Intensywnej Terapii Dziecięcej i Neonatologicznej.
Mamy są pod szczególną opieką
Oddział Położniczo-Ginekologiczny ma w swoich strukturach, poza Izbą Przyjęć, Pododdział Położniczy, Pododdział Patologii Ciąży, Pododdział Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej, Blok Operacyjny i Porodowo – Operacyjny, Pracownię Ultrasonograficzną, a także Poradnię Położniczo-Ginekologiczną.
Podczas pobytu w koszalińskim Szpitalu dzieci znajdują się pod opieką mam przy wsparciu wykwalifikowanych pielęgniarek i położnych, które pomagają w zaadoptowaniu się do roli matki. Koszalińska porodówka ma zabezpieczoną niezbędną kadrę medyczną. Przy porodzie każdorazowo jest 5 osób z personelu medycznego – 2 położne, 2 lekarzy (położnik i neonatolog) oraz pielęgniarka, która zajmuje się noworodkiem. W systemie zmianowym na porodówce pracuje 15 dyżurnych położnych. Na dyżurze są 3 położne oraz 3 lekarzy. Cały Oddział Położniczo – Ginekologiczny wraz z Pododdziałami ma 16 lekarzy oraz 43 położne i 16 osób spośród pozostałego personelu.
Poród z osobą towarzyszącą
Na oddziale są dostępne 4 tzw. boksy porodowe, z tego 2 są dostosowane do porodów rodzinnych (a więc z udziałem osoby towarzyszącej rodzącej; to niekoniecznie musi być partner, mąż, to może być ktoś bliski, doula). Trwają prace nad tym, by na potrzeby porodów rodzinnych przystosować dodatkowo jeszcze 1 salę spośród obecnie dostępnych.
Co może wybrać mama?
Staramy się wspomóc naturalne, instynktowne zjawiska towarzyszące poszczególnym etapom porodu dostosowując je do możliwości poszczególnych kobiet. W czasie porodu, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, pacjentka może wybrać dogodną pozycję, może kucać, klęczeć, siedzieć na piłce, może też skorzystać ze specjalnego stołka do porodu. W trakcie porodu zachęcamy pacjentki do korzystania z piłek, czy worków sako. Pacjentki mogą też skorzystać z chust rebozo. Jest także możliwość skorzystania z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, m.in.: z kąpieli w ciepłej wodzie, ciepłych i zimnych okładów, masażu, aparatu TENS, ponadto na życzenie stosowana jest aromaterapia, a mama, która chciałaby rodzić przy wybranych dźwiękach muzycznych – może zgłosić się z własną płytą, która zostanie odtworzona w sali porodowej w tych szczególnych chwilach powitania nowego życia.
Jeżeli naturalne metody łagodzenia bólu porodowego okażą się nieskuteczne, pacjentka może skorzystać z gazu medycznego Entonox, który ma działanie uspokajające i przeciwlękowe.
Neonatologia i miejsca dla mam
Dodajmy jeszcze, że w ramach Oddziału Neonatologicznego funkcjonuje Pododdział Patologii Noworodka i Wcześniaka, który posiada 15 miejsc dla noworodków i wcześniaków, w tym 4 stanowiska intensywnej opieki medycznej, działa tu też Poradnia Laktacyjna.
Oddział Neonatologiczny dysponuje 2 pokojami hotelowymi (4 łóżka) dla mam karmiących piersią, wypisanych już z Oddziału. Pierwszeństwo mają mamy noworodków spoza Koszalina. Pobyt w pokoju jest nieodpłatny.
Pomysły na udogodnienia
Ponadto chcemy zorganizować pokój rodzinny na potrzeby wspólnego pobytu mamy z dzieckiem oraz z osobą towarzyszącą. Mamy nadzieję, że uda się to jeszcze w tym roku. W planach są również drobne remonty i usprawnienia funkcjonowania Oddziału Położniczo – Ginekologicznego (m. in. stworzenie kącika relaksu dla mam przebywających w Oddziale). Ponadto Szpital zamierza nawiązać współpracę z lokalnymi szkołami rodzenia, która pozwoliłaby organizować na terenie Szpitala dodatkowe zajęcia i pogadanki edukacyjne dla przyszłych mam.
Polecamy Państwa uwadze artykuł opublikowany na stronie gk24.pl, w którym znajdziecie szczegóły dotyczące naszego Oddziału Położniczo – Ginekologicznego, które z pewnością są ważne dla przyszłych mam.
W zachodniopomorskich porodówkach rodzi się coraz mniej dzieci | Głos Koszaliński