Na budynku administracji Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie została odsłonięta tablica poświęcona pamięci Berthy von Massow, przełożonej Zgromadzenia Diakonis Salem, która była założycielką Szpitala w Koszalinie.
Inicjatorem, a zarazem organizatorem wydarzenia było Koszalińskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne, które zajmuje się poznawaniem i propagowaniem tradycji oraz dziedzictwa historycznego Koszalina. W uroczystości uczestniczyły m. in. przedstawicielki Zgromadzenia Diakonis Salem z niemieckiego Minden – przełożona Andrea Brewitt oraz siostra Ira Lichte.
- Siostra Bertha von Massow to niewątpliwie postać zasłużona dla Koszalina – mówił podczas uroczystości Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. - Była inicjatorką budowy Szpitala w Koszalinie, który 1 grudnia 1913 roku przyjął pierwszego pacjenta. Jej determinacja w dążeniu do celu sprawiła, że po wielu latach w tym miejscu istnieje okazały kompleks szpitalny. Wtedy Szpital był w stanie przyjąć ponad stu pacjentów. Na przestrzeni lat placówka rozwijała się i rozbudowywała. Obecnie przyjmujemy rocznie 300 tys. pacjentów. Obszar działania Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie to przede wszystkim teren województwa zachodniopomorskiego, ale przyjmujemy również pacjentów z sąsiednich województw. Skala naszego działania jest ogromna – populacja, którą obsługuje Szpital, to aż 600 tys. mieszkańców.
Po odsłonięciu tablicy uczestnicy spotkania wzięli udział w konferencji zorganizowanej w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie; w tej części wzięli również udział studenci PWSZ, którzy mieli okazję poznać historię koszalińskiej lecznicy. O tym, jak Szpital Wojewódzki mocno się rozwinął w kolejnych latach i rozbudował w swoim wystąpieniu mówił dyrektor Szpitala Andrzej Kondaszewski.