adbaj o swoje zdrowie! Zbadaj się!
Przychodnia Onkologiczna zaprasza panie na bezpłatne badania. Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Przychodnia Onkologiczna w Koszalinie zaprasza panie na bezpłatne badania mammograficzne.
Każda pani w wieku 50–69 lat może się zgłosić do Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej 2 w Koszalinie, by skorzystać z darmowych badań mammograficznych. Wystarczy telefon, by się umówić. Badania wykonywane są bez skierowania, po okazaniu dowodu osobistego. Konieczne jest zabranie wcześniejszych zdjęć mammograficznych.
Badania wykonuje się co 24 miesiące u kobiet w wieku 50–69 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia) i co 12 miesięcy u kobiet w wieku 50 – 69 lat, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki) lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2. Programem nie mogą być objęte panie, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.
Ze względu na panującą pandemię i zagrożenie epidemiczne, w trosce o zdrowie pacjentek, a także o ich samopoczucie, rejestracja na badania jest prowadzona telefonicznie. Ważne telefony: 94 346 00 18 oraz 346 00 33. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w godzinach 8 – 14, od poniedziałku do piątku.
- Panie są umawiane na konkretne godziny, by nie musiały czekać w kolejce. Dlatego tak ważne jest, aby – zanim do nas przyjdą w sprawie badania – zadzwoniły do nas. Wówczas będą mogły sprawdzić, czy kwalifikują się na badania, a następnie ustalić termin – mówi Zofia Staszków, pielęgniarka koordynująca w Poradni Onkologicznej.
Badania są prowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego. Należy pamiętać o dezynfekcji dłoni (urządzenie do dezynfekcji jest dostępne zaraz przy wejściu do budynku), a także o maseczkach i zasłanianiu nosa i ust.
- Badania profilaktyczne, które prowadzi nasza Przychodnia, to podstawowy etap profilaktyki raka piersi, który jest prowadzony z myślą o paniach w wieku 50–69 lat, które są najbardziej obciążone ryzykiem zachorowania na raka piersi – wyjaśnia Hanna Symonowicz, koordynator Oddziału Onkologii I Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, a także kierownik Poradni Onkologicznej przy SW. - Jeżeli wynik jest prawidłowy, wówczas badanie jest powtarzane co dwa lata. Natomiast, gdy wynik jest nieprawidłowy, wówczas pacjentka jest kierowana do drugiego etapu badań, do dalszej diagnostyki.
Ważne dla pań, które dotąd nie korzystały z podobnych badań – to nie boli. – Badanie trwa krótko i nie jest bolesne – uspokaja Zofia Staszków. – Podczas badania są wykonywane zdjęcia, te następnie są opisywane przez dwóch specjalistów. Po wszystkim pacjentka otrzymuje w kopercie płytę CD z materiałem z badań.
- Badanie jest oceniane przez dwóch niezależnych specjalistów i wynik jest wydawany na podstawie zgodnej opinii obu lekarzy radiologów – podkreśla doktor Hanna Symonowicz.
Co ważne – badania są prowadzone przy użyciu nowego sprzętu - to nowoczesny mammograf cyfrowy, który został zakupiony w tym roku w ramach realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Przeprowadzona została również modernizacja pomieszczeń Pracowni Mammografii, dokupiono dodatkowe wyposażenie. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia (ponad 460 tys. zł), dofinansowaniu ze strony Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego (450 tys. zł), a także dzięki dofinansowaniu z Fundacji „Pokonać Raka” (200 tys. zł, które udało się pozyskać dzięki wpłatom mieszkańców na rzecz Fundacji). Koszt własny szpitala to ponad 36 tys. złotych.
Nowe urządzenie gwarantuje przede wszystkim lepszej jakości zdjęcia, a tym samym lepszą diagnostykę. Daje też gwarancję szybkiego otrzymania obrazu przez lekarza. Dla pacjentki oznacza większy komfort podczas badania.
Przychodnia zabiega ponadto o pozytywną decyzję w sprawie prowadzenia drugiego etapu badań, a także stara się o zakup przystawki do mammografu, która umożliwiłaby pogłębioną diagnostykę. W tym celu jest m. in prowadzona zbiórka funduszy przez Stowarzyszenie Wspierania Walki z Nowotworami „Pokonać Raka”.
- Zapraszamy do włączenia się w ten szczytny cel, jakim jest troska o zdrowie nas wszystkich. Bo należy pamiętać, że rak piersi nie dotyczy tylko kobiet - mówi kierownik Przychodni Onkologicznej przy SW. - Profilaktyka jest bardzo ważna. Pamiętajmy, że rozpoznanie na wczesnym etapie choroby nowotworowej piersi daje prawie 100 procent pewności całkowitego wyleczenia – zaznacza doktor Hanna Symonowicz.
W 2019 roku Pracownia wykonała 2.700 badan mammograficznych, z tego 1.200 to były badania profilaktyczne.
Fot. SWK Na zdjęciu:
Zofia Staszków, pielęgniarka koordynująca, pokazuje nowy mammograf, przy pomocy którego od czerwca, po modernizacji, Pracownia wznowiła wykonywanie badań mammograficznych.